miun.sePublikationer
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
G-estimates of the quadratic discriminant function. (Russian, English)
1989 (Ryska)Ingår i: Ukrains'kyi Matematychnyi Zhurnal: naukovyi zhurnal, ISSN 0041-6053, Vol. 41, nr 12, s. 1700-1705Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

Properties of a G (``general'') estimate of square loss for discriminant analysis in problems with two normal distributions are studied. If Kolmogorov's asymptotic property holds then the G-estimate is asymptotically normal.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
1989. Vol. 41, nr 12, s. 1700-1705
Nyckelord [en]
estimate of square loss, discriminant analysis, normal distributions, Kolmogorov's asymptotic property, G-estimate
Nationell ämneskategori
Matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:miun:diva-2395Lokalt ID: 1582OAI: oai:DiVA.org:miun-2395DiVA, id: diva2:27427
Tillgänglig från: 2008-09-30 Skapad: 2008-09-30Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Personposter BETA

Pavlenko, Tatjana

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Pavlenko, Tatjana
Matematik

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

urn-nbn

Altmetricpoäng

urn-nbn
Totalt: 31 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf